Blíží se konec roku, a tak nám dovolte krátké ohlédnutí za děním kolem „našich“ varhan, které již dva roky tak hezky doprovázejí mše díky našim mladým varhaníkům. Naše varhany také přitahují studenty konzervatoří a diecézní varhaníky, kteří si čas od času přijedou zahrát, jako například Přemysl Kšica se svými žáky. A v neposlední řadě varhany také hrají při koncertech.

 

Tento rok se završuje sedmileté působení Nadačního fondu Jablonecké varhany, který díky dárcům mohl zaplatil celý projekt restaurování varhan. Je potřeba myslet i na budoucnost nástroje a proto byly prostředky ve výši 939 293 Kč, které zůstaly na účtu nadačního fondu, poskytnuty formou účelově vázaného daru farnosti. Budou sloužit pro úhradu nákladů spojených s varhanami jako jsou budoucí opravy, pravidelný servis, ladění a také pro jejich další propagaci (jako například pořádání koncertů). A právě pravidelným servisem z firmy Hermann Eule z Budyšína rok 2024 u varhan začal. Byla také dodána nová lavice pro varhaníky, která je na rozdíl od té původní, historické, výškově nastavitelná. Během roku se také několikrát nástroj ladil, vždy před koncerty.  

 

Jako první varhany rozezněl prof. Jaroslav Tůma, a to 25. června 2024. Koncert byl pořádán nadačním fondem, jako závěrečné poděkování všem dárcům a příznivcům varhan. Pan Tůma program koncertu sestavil tak, aby varhany předvedl v celé jejich zvukové pestrosti a bohatosti. A také napříč věky, od barokních skladeb Johana Sebastiana Bacha přes období romantismu ve varhanní hudbě zastoupené hudbou Maxe Regera až téměř k současnosti zastoupené hudbou Paula Hindermitha a Bedřicha Antonína Wiedermanna. Naše varhany Rieger op. 2535, které byly zadány do výroby těsně po roce 1930, vše zvládly zahrát ke spokojenosti posluchačů i koncertního mistra Jaroslava Tůmy. Můžete to posoudit sami, případně si připomenout koncert, který jste slyšeli, a to díky videozáznamu koncertu.

 

 

Další koncert byl zahajovacím koncertem tradičních prázdninových Jabloneckých hudebních úterků. Varhaník Ondřej Valenta a barytonista Jan Kukal naplnili chrámový prostor krásnou hudbou a lidským hlasem. Zřejmě však největší dojem v posluchačích zanechala skladba poslední, symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast skladatele Bedřicha Smetany v úpravě pro varhany. Zejména tiše znějící bublající zvuky rodící se řeky, které postupně sílí, nám zněly v uších ještě dlouho po koncertu.

 

 

Za další, byť netradiční koncert lze považovat i milou návštěvu diecézního organologa, pana  Radka Rejška. Nepřijel sám a jeho cílem bylo natočit další díl do seriálu Putování za varhanami litoměřické diecéze. S sebou si vzal dva spolupracovníky ze Studia Chorus, Víta Janatu a Jana Slavíka. Na natáčení přijel i pan Vladimír Roubal ze strahovského kláštera, který doplnil povídání nejenom o varhanách ale také o našem kostele svými varhanními improvizacemi. Hudbu Vladimíra Roubala jsme si mohli poslechnout na jeho loňském samostatném koncertu u nás.

 

 

Závěrečný koncert Jabloneckých hudebních úterků byl naplněn tóny varhan a trubky, spojením, které je tradiční a nádherné. Koncert provedli Antonín Habermann (varhany) a Jakub Jírů (trubka).  Možná i proto se umělci rozhodli provést posluchačsky náročnou moderní skladbu Petra Ebena Okna z roku 1976, která je psána právě pro trubku a varhany. I tento koncert se mimořádně povedl a posluchači odcházeli nadmíru spokojeni.

 

 

Rád připojuji i náš osobní názor, že hudební doprovod mší svatých v našem kostele je často také nádherným koncertem a to nemyslíme „jen“ varhany, ale také zpěv naší scholy. Přestože hudební doprovod liturgie má svá pravidla, krásu liturgie může doprovodit i krásná hudba. A to se daří.

Irena a Jiří Kreiselovi