Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání

Stav k 20. 4. 2021: …………………..…………......... 13 650,– 

Příjmy 21. 4. 2021 – 20. 5. 2021: …………………….. 9 810,–

Průběžný stav k 20. 5. 2021: ………………………... 23 460,–

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Úterý, 01.06. 2021 - 09:03:08 (10 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)

A bylo pondělí – den D nebo spíš den V.

No a je to tu, tedy spíš není. A o čem je řeč? Varhany. Ačkoliv bylo připraveno vše již dříve, korunu tomu totiž nasadil covid  a trochu se to natáhlo. Ale hurá, podařilo se. A jak to probíhalo? 

Přípravu na cestu provedl pan varhanář firmy Eule. V podstatě rozebral varhany na jednotlivé součásti a díly. No, je to takové 3D puzzle o několika tisících dílech. Dohromady bych to nechtěl skládat, některé díly mají i přes pět metrů a některé jen pár centimetrů a každý tento dílek má své přesné místo.

Protože covidová situace to dovolila, v pondělí 17. května ráno přijeli zaměstnanci zhotovitelské firmy Eule z Budyšína, kteří se ihned vrhli do práce. Chvíli na to přijelo i velké auto pro odvoz. Den před tím jsme museli umístit prosbu před parkovací místa u kostela, aby zde v pondělí nikdo neparkoval. Velké poděkování patří panu sousedovi od naproti z Q Burgeru, který naši prosbu četl a nechal svá tři auta stát na těchto místech, aby je přeparkoval, jakmile to budeme potřebovat. Sám od sebe, nikdo mu nic neříkal. I v drobnostech je vidět Boží působení. Automobil pro odvoz měl přijet v 9.30, podíval jsem se na hodinky, a bylo 9.30 – a auto? Vjíždělo ke kostelu. Na minutu přesně. A následně začal koncert pro oko. Jednotlivé komponenty našich varhan začaly plnit připravené krabice a bedny a ty pak vnitřek vozu. 

V poledne jsme pozvali pracovníky na oběd, děkují jedné naší farnici Evě M. za super oběd. V neděli jsme s ní ještě ladili detaily – kolik porcí, bude pět pracovníků, tak šest, no raději osm. Pracovníků bylo pět, porcí nakonec osm – a? Nezbylo nic. 

Odpoledne se začala blížit největší akce – musel se dostat z kůru hrací stůl. To je ono zařízení, které není zrovna nejmenší a hlavně není nejlehčí – odhadem půl tuny. Kromě třech klaviatur je zde opravdu velké množství trubiček a rozvodů z měkkého a tvárného kovu, který ale svou hustotou způsobuje velkou váhu i menšího množství materiálu. Ano, je to olovo. Jeden z pracovníků německé firmy šest a půl hodiny připravoval takové dvě podesty v místě, kde obvykle stojí náš regenschori. Musel udělat vše velmi bytelné, neboť hrací stůl     i po částečném odstrojení vážil pořád několik set kilogramů. Kolem třetí hodiny to pak přišlo, v sedmi lidech jsme tento nelehký předmět posunuli k zábradlí, pak nahoru na zábradlí, otočit a pomalu spustit na první podestu, posunout o půl metru, spustit na podestu č. 2 o asi 30 centimetrů nižší, přiblížit ke kraji balkonu a uvázat,  pomocí elektrického vrátku spustit hák. Ten poté připevnit k úvazům, zkusit vyvážení a pak už jen kousek nahoru, opatrně vyrovnat a už jede dolů. Dole následně na paletu, do ochranného obalu a je připraven k odvozu na obnovu. Následovala krátká pauza, to jsme potřebovali všichni, spíš k odpočinku psychickému než fyzickému. Zbývalo už jen odnést vše do vozu a zabezpečit. Poslední kus do vozu byl ten hrací stůl. Aby se tam tento nemalý nelehký předmět, který s ochrannou bednou měřil víc jak dva metry na výšku a tři na délku a asi 120 cm na šířku, vešel, muselo být auto postaveno hezky „česky“ řečeno naštorc a tak se zablokoval vjezd na parkoviště. Tedy zavolat na městskou policii a požádat o pomoc. Za chvíli přijela hlídka, zablokovala „úředně“ vjezd na parkoviště včetně modrého majáčku a se slovy: „jak dlouho potřebujete“, se vše mohlo dokončit. Děkujeme městské policií za tuto pomoc. A po 20. hodině večerní jsme autu s částí našich varhan zamávali. A teď budeme čekat na brzký návrat. Byla to krásná akce, chvílemi až dojemná. Fotoreportáž ze stěhování varhan s působivým videem si můžete prohlédnout na stránkách Nadačního fondu (www.jabloneckevarhany.cz).

A co nás čeká teď?

Část varhan (píšťaly některých manuálů) se budou opravovat u nás. Tyto prvky + varhanní skříň pak můžeme pod odborným dohledem očistit (červen–srpen), tím ušetříme část financí.  Budeme vás informovat, jak to probíhá. K tomu se potřebujeme zbavit červotoče v některých dřevěných součástech mobiliáře kostela (lavice, zpovědnice apod.). V následujících dnech (polovina června) budou dokončeny stavební práce a bude zahájena výmalba interiéru, samozřejmě po dokončeném průzkumu barevnosti a barevné zkoušce několika odstínů. Pak už jen vše zkoordinovat a za několik měsíců (snad už v září), kostel opět otevřeme. Po výmalbě tak bude připraven na osazení opravených varhan. Bohužel však z důvodu covidového zpoždění nyní nevíme přesně v jakém termínu. O něm vás budeme informovat. Jen pozor – interiér bude trochu jinačí, snažíme se o návrat k původnímu ideálu pana arch. Josefa Zascheho. Možná to bude pro někoho pak uvnitř nezvyklé, někdo má třeba jiné představy o interiéru kostela, přesto se nesmíme bát a najít správnou cestu. Pokusíme se vám zprostředkovat nějakým způsobem (internet, fotografie) průběh dalších prací. Děkujeme za vaši podporu.    

                                                                              Radúz Drozen

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Úterý, 01.06. 2021 - 09:02:09 (11 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Stav k 20. 3. 2021: …………………..………….....……  200,– 
Příjmy 21. 3. 2021 – 20. 4. 2021: ……………………. 13 450,–
Průběžný stav k 20. 4. 2021: ………………………... 13 650,–

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:22:12 (28 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
běžný účet farnosti Jablonec n. Nisou ….... 220 099 5750/2010
fond oprav ……………………………… 200 133 2479/2010 
mzdový fond ……………………………. 240 181 3773/2010  

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:21:20 (30 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Milí farníci, práce v kostele, Bohu díky, zdárně pokročily a blíží se začátek druhé etapy, což je vymalování. Uskutečnil jsem s ekonomickou radou výběrové řízení z nabídky tří malířských firem. Teď je důležitá chvíle k posledním úpravám, opravám, dokončení, doplnění apod., abychom to nedělali po malování! Proto prosím všechny, kdo k tomu máte co říci, máte konstruktivní a reálné nápady, připomínky, abyste si udělali čas a ve středu 5. května večer v 19 hodin bychom se setkali z důvodu covidu v kostele a na místě bychom to probrali. Pokud nemůžete přijít, tak nám to zavolejte, napište e-mailem či SMS. Moc vám všem předem děkuji za spoluzodpovědnost a spolupráci!
Oldřich Kolář
Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:19:54 (28 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Již od loňského podzimu, kdy v našem hlavním kostele začaly naplno zednické práce, jsme se „nastěhovali“ do chrámu Nejsvětější Trojice ve Mšeně. Od té doby nastalo paní Márii Linhardové kostelničení na „plný úvazek“! Vzorně se o náš kostelík ve Mšeně stará a obzvláště teď v zimě to bylo náročné, protože tam bývá skoro hodinu přede mší svatou. A ještě nějakou dobu, dokud nevymalujeme, to bude pokračovat. Proto bych jí touto cestou chtěl za nás všechny moc poděkovat a přidat dík i paní Renatě Svátkové, která ji někdy střídá. A ještě bych chtěl vyjádřit díky rodině Vaistauerových, kteří se starají o kostel v Rýnovicích a v této době jsou tam mše svaté každou neděli. Tak všem těmto upřímné díky a Pán Bůh zaplať!
Oldřich Kolář
Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:12:20 (31 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Jsem opravdu moc rád, že je pro vás přijímání Pána Ježíše v eucharistii tak moc důležité a když nemůžete kvůli omezením být na mši svaté v kostele, přicházíte k přijímání po sledování mše svaté v televizi či na internetu. A nejen to, ale donášíte svaté přijímání i nemocným a těm, kteří nemůžou. Nějak v tom prožívám jakoby dobu prvních křesťanů a nebo doby pronásledování. Svaté přijímání je pro nás tou největší duchovní posilou, vždyť k nám přichází náš Spasitel! Jen mám k vám prosbu, kdo máte doma burzičky a nebo korporálky, ve kterých jste přenášeli eucharistii, abyste nám je vrátili! Děkuji!
Oldřich Kolář
Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:09:52 (29 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Papež František vyhlašuje od 1. května do 31. května růžencový maraton za konec pandemie. Již loni vedl papež modlitbu růžence z Vatikánských zahrad v první vlně pandemie.
Motto  této iniciativy zní: „Z celé církve ustavičně stoupala modlitba k Bohu“ (srv. Sk 12,5). „Tato iniciativa propojí zvláštním způsobem všechny mariánské svatyně světa, aby tak podpořila věřící, rodiny a společenství věřících v modlitbě růžence za konec pandemie,“ uvádí Papežská rada pro novou evangelizaci.
Iniciativa propojí věřící online prostřednictvím 30 poutních míst, kam patří Čenstochová, Lurdy, Medžugorje, Fatima, Loreto, Nazareth, atd.
I když nemůžeme v této době ještě cestovat např. do Medžugorje, máme i v našem okolí významná poutní místa,  jako jsou Hejnice, Filipov, Bozkov nebo Jablonné v Podještědí.
Více informací o růžencovém maratonu lze nalézt v článku v Katolickém týdeníku č. 18. 

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Neděle, 02.05. 2021 - 15:07:07 (30 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
Pánu Bohu díky, neboť zednická oprava vnitřní omítky v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně byla dokončena. Je tam ještě několik míst, ale ta budou opravena po postavení lešení při malování, aby se lešení nemuselo stavět a platit dvakrát. Zároveň nám stavební firma opravila omítky ve dvou suterénních místnostech na faře (bývalá dílna a šatník). To tedy znamená, že se začínáme soustřeďovat na vymalování našeho kostela. Máme již dvě nabídky od malířských a lešenářských firem a na jednu ještě čekáme. Prosím, myslete na nás v modlitbě, abychom vybrali ty správné odborníky. Termín začátku malování odhaduji na červen a konec do dvou měsíců, tedy do srpna. Opět děkuji, že stále myslíte na finanční stránku obrovského projektu obnovy našeho kostela. Na varhany již vybráno máme, zednické práce jsou zaplacené, tak ještě to malování (přičemž větší část peněz už taky máme připravenou). Takže díky Pánu Bohu a vám všem!                        Oldřich Kolář

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Úterý, 30.03. 2021 - 09:10:30 (40 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
DARY DO FONDU OPRAV
Stav k 20. 2. 2021: …………………..………….....… 43 550,– 
Příjmy 21. 2. 2021 – 20. 3. 2021: …………………..…. 8 650,–
Čerpáno v březnu: …………………………….….… 52 000,–

Vložil(a): Vlaďka Vaistauerová - Úterý, 30.03. 2021 - 09:07:42 (37 čtenářů)
(Zobrazit celý článek | Hodnocení: 0)
100 článků (10 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Teplota
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
3 °C
4.12.2020
Aktuality
Aktuality | Archív aktualit |
02. 06. 2021 - Farní list na červen ve formátu PDF je ke stažení zde.
25. 03. 2019 - Aktuální informace k jabloneckým varhanám a přípravě jejich opravy najdete zde.
26. 06. 2017 - Fotky - Kněžské svěcení Cyrila Tomáše Matějce zde
23. 06. 2017 - Fotky - Biřmování a Boží Tělo 2017 zde
22. 06. 2017 - Fotky - požehnání Wallerovy kapličky na Rádle v neděli 19. 6. 2017 zde
05. 09. 2016 - Předběžný rozvrh náboženství pro rok 2016/17 naleznete zde.
08. 06. 2011 - Zde si můžete stáhnout seznam knih, které jsou k dispozici ve farní knihovně.
Počítadlo


Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.79 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::