Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Historie farnosti: Rýnovice - historie kostela
Kostel Ducha svatého v Rýnovicíh pochází z let 1697 - 1698 od známého pražského stavitele Marcantonio Canevalle (1652 – 1711), architekt kostela v Hejnicích, sv. Voršili v Praze či zámeckého chrámu Zvěstování Páně v Duchcově. Chrám byl vysvěcen 18. ledna 1699. Jendá se o jednoduchou raně barokní stavbu. Interiér byl několikrát obnovován. Poslední velká renovace proběhlav letech 1992 - 1994.První zmínky o osídlení území kolem Rýnovic sahají až do předhusitské doby, údajně pak toto sídliště bylo vypáleno v roce 1469 a řadu následujících let pustlo. V roce 1535 zde páni
z Bibersteinu (majitelé panství) zavedli protestantství, takže zde byl v roce 1550 postaven protestantský kostel zasvěcený Duchu svatému. Během třicetileté války bylo toto území postiženo projíždějícími vojsky a roku 1634 zde došlo k události, kdy sedlák Michael Pohl zastřelil švédského důstojníka, takže byla většina usedlostí včetně dřevěného kostelíku vypálena. Roku 1641 (ještě během třicetileté války) zde byl postaven nový dřevěný kostelík Ducha svatého – tentokráte ale již katolický, a svatodušní poutě se v širokém okolí staly velkým svátkem. Zásluhu na vybudování nynějšího kostela Ducha svatého má hrabě Fr. Ferdinand von Gallas († 4.1. 1697), který před svou smrtí nařídil, aby byl v Rýnovicích postaven nový kamenný kostel. Toto přání svého otce splnil Jan Václav von Gallas, který daroval všechen stavební materiál a uhradil i stavební náklady. Samotnou stavbu v krátké době (1697 – 1698) vedl známý pražský stavitel Marcantonio Canevalle (1652 – 1711), architekt kostela v Hejnicích, sv. Voršili v Praze či zámeckého chrámu Zvěstování Páně v Duchcově. Chrám byl vysvěcen 18. ledna 1699. V té době se jednalo pouze o filiální chrám, který patřil do farnosti liberecké (1624-1652), později rochlické (1652-1764) a vratislavické (1764-1786). Farnost byla zřízena roku 1852, před tím byla lokálií s kaplanem v obci. Během let byl kostel několikráte upravován a opravován. V roce 1882 byla provedena celková renovace kostela a věže, která byla zvýšena o 4 metry a opatřena jehlanovitou helmicí.

Hlavní barokní oltář s obrazem (olej na plátně) seslání Ducha svatého apoštolům o Letnicích vznikl pravděpodobně kolem roku 1700. Jedná se o rané barokní dílo s cennou akantovou řezbou a původními řezbářskými doplňky včetně dvou soch andílků. Na oltářním kameni je letopočet 1658. Ze stejného období pochází pravděpodobně i polygonální kazatelna s baldachýnem se zlacenou paprskovitou svatozáří, v jejímž centru je holubice Ducha svatého. Řečniště stojí na balustrádové noze se zlacenou akantovou řezbou. Je rozděleno na čtyři pole, ve kterém jsou reliéfy jednotlivých evangelistů (zleva Lukáš, Jan, Marek, Matouš). Postranní oltáře sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého jsou z pozdější doby. Podobně i Křížová cesta a sochy svatých, umístěné v presbytáři a v lodi kostela.

První zvony byly pořízeny již v roce 1721 a vyrobil je pražský zvonař Antonín Schönfeld, avšak za 1. světové války byly sneseny a zrekvírovány pro válečné účely. Roku 1922 však byly pořízeny nové o váze 400, 175, 90 a 52 kg (ladění. b, es, g, b) od firmy Oktavián Winter. I ty však byly roztaveny na začátku 2. světové války. Varhany pocházejí z roku 1871 a byly několikrát renovovány. Na vítězném oblouku je vymalováno tzv. 14 svatých pomocníků (sv. Achác, Barbora, Blažej, Cyriak, Dionýsius, Erasmus, Eustach, Jiljí, Jiří, Kateřina Alexandrijská, Kryštof, Markéta, Pantaleón, Vít).

Zásluhou R.D. Antonína Bratršovského byl kostel v letech 1992 – 1994 celkově rekonstruován díky pomoci státních orgánů a darům a dobrovolníkům ze zahraničí. Byla obnovena střeha, obnovena vnitřní výmalba včetně renovace fresek, oltářů a kazatelny. Kostel dostal darem od firmy Preciosa a.s. nový lustr a dne 10. října 1994 byl Mons. ThDr. Josefem Kouklem za účasti mnoha věřících znovu otevřen pro bohoslužby.

Pravidelné mše sv. se zde konají každou 4. neděli v měsíci v 14 hodin.

Poutní slavnost je na slavnost Seslání Ducha svatého (50 dní po Velikonocích), posvícení je 18. ledna (resp. následující neděli).

Publikováno: Pátek, 11.09. 2009 - 11:54:37 Od: raduz
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora raduz
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3
Účastníků: 1

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.80 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::