Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Smíření: Podepsání dohody s Kaufbeuren nestojí nic v cestě
Ve dnech 29. a 30. května navštívila devítičlenná pracovní skupina vedená starostou Petrem Tulpou a místostarostou Lukášem Pletichou bavorské město Kaufbeuren. Účelem této cesty bylo projednání konkrétního znění partnerské dohody mezi oběma městy. O přípravách jsme psali v minulém měsíčníku.


Návrh dohody připravila odborná skupina sestavená z pracovníků našeho městského úřadu. V návrhu byla zohledněna především skutečnost, že Jablonec je historicky spjat s významnou částí města Kaufbeuren – známou čtvrtí Neugablonz. Navrhovatelé vycházeli hlavně z přesvědčení, že po desítkách let, kdy na obou stranách chyběla vůle a nadhled k překonání vzájemných křivd a odcizení, je potřeba udělat oficiální gesto, které vyjádří na městské úrovni novou etapu vztahů v rámci evropské kulturní příbuznosti.

O tom, že neformální kontakty různých institucí a jednotlivců existují již mnoho let, jsme psali v červnu. Teď je zřejmé, že zájmem obou stran je, aby uzavření dohody vedlo k navázání nových vztahů a pozitivně zapůsobilo také na ty občany, pro něž je oficiální krok důležitý. To je zjevné především mezi příslušníky starší generace.

Při navrhování dohody byly brány v úvahu i naše novější zkušenosti s faktickou spoluprací mezi partnerskými městy. Smlouvy by neměly sloužit jen jako zástěrka pro „turistiku“ oficiálních delegací – vždyť myšlenka partnerství měst od svého vzniku v poválečné Evropě vychází z potřeby propojovat především občany, jednotlivce.

Ani Jablonec ani Kaufbeuren nejsou mimořádně bohatá města; naopak – na obě nyní doléhá nepříznivý ekonomický vývoj, v případě Kaufbeuren navíc doprovázený silnou vlnou přistěhovalectví. Proto je dohoda formulována tak, že nezavazuje města k nesplnitelným krokům, ale spíše otevírá prostor a vytváří rámec pro vzájemnou spolupráci, přičemž může napomáhat při žádostech o dotace.

Ledy jsou prolomeny
Na obou stranách se jednání zúčastnili nejen představitelé města, ale i zástupci školství a veřejných institucí. Návštěva začala v historickém sále kaufbeurenské radnice, kde primátor Steffan Bosse představil v zajímavé a velmi otevřené prezentaci své město s jeho klady i stinnými stránkami.

Nedávný ekonomický a sociální vývoj také ukazuje, jak si jsou obě města podobná (průmysl, zájem o mladé rodiny, velikost). Po rychlé prohlídce starobylého městského centra a po společném obědě za účasti novinářů došlo na návštěvu Neugablonz. V tamním „Jabloneckém domě“ proběhlo jednání za přítomnosti zástupců sdružení Gablonzer Heimatkreis (Jablonecký domovský okres).

Po otevřeném jednání obě strany konstatovaly, že ledy byly prolomeny a že v podstatě nic nebrání tomu, aby upřesněné znění dohody bylo předloženo zastupitelským orgánům obou měst ke konečnému schválení.

K příznivému výsledku napomohly nepochybně již existující oficiální i osobní kontakty, a to i mezi „anonymními“ občany. Z veřejných činitelů se o spolupráci již řadu let aktivně zasazuje kaufbeurenský místostarosta Gerhard Bucher, na naší straně pak vzájemné vztahy mezi institucemi podporuje místostarosta Lukáš Pleticha.

Ve čtvrtek 18. června schválilo zastupitelstvo města, aby starosta Petr Tulpa dohodu o partnerství podepsal. Pokud uzavření schválí i kaufbeurenští zastupitelé, přijede primátor Steffan Bosse smlouvu potvrdit v září nebo v říjnu tohoto roku


zdroj: jablonecký měsíčník/červenec-srpen 2009
Borek Tichý, Otokar Simm

17c_neugablonz.jpg

Publikováno: Čtvrtek, 16.07. 2009 - 08:39:53 Od: leos
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora leos
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.73 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::