Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Smíření: Naděje je v budoucnosti
V současné době probíhají jednání o uzavření dohody o partnerství mezi Jabloncem nad Nisou a bavorským městem Kaufbeuren. Domníváme se, že Jablonečanům není třeba Kaufbeuren podrobně představovat, neboť vzájemné kontakty již delší dobu existují.


Vznik městské čtvrti Neugablonz, založené po válce především lidmi pocházejícími z Jablonce, je pro svůj rozsah mimořádným zjevem na poválečné mapě Evropy. Poválečné „rozdělení“ našeho města a vznik jeho německého protějšku doprovázelo mnoho bolesti, stejně jako válku samotnou. Vítězné okupační mocnosti se při přílivu vysídlenců z východní Evropy do Německa obávaly radikalizace obyvatelstva ve vyčerpané zemi, a proto se snažily příchozí co nejvíce rozptýlit mezi německé starousedlíky. Tím spíše vzniklá koncentrace lidí podobného původu na jednom místě a vybudování nového sídliště (se zachováním místních jmen i symbolů) je velice zvláštním a v tomto rozsahu výjimečným zjevem.

Neformální vztahy mezi obyvateli Jablonce nad Nisou a Kaufbeuren-Neugablonz existují pochopitelně již od samého vzniku Neugablonz. Vždyť mnohá rodinná pouta nelze tak snadno zpřetrhat. Vztahy mezi institucemi (nepočítáme-li prodej jablonecké sochy Rüdigera do Neugablonz v roce 1968) však mohly být oficiálně navázány až od roku 1990. Dnes se na vzájemné spolupráci podílí např. Gymnázium Dr. Randy (s gymnáziem Jakoba Bruckera), Střední uměleckoprůmyslová a vyšší odborná škola (se Státní odbornou školou sklářskou a bižuterní) i kulturní a společenské instituce (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Státní okresní archiv a Městská galerie MY s Jizerskohorským muzeem Neugablonz). Stranou nestojí ani církve (českobratrská evangelická, římskokatolická a starokatolická).

V současné době se zastupitelstva obou měst zabývají možností uzavření oficiální dohody. Po návštěvě starosty města Kaufbeuren Steffana Bosseho u nás a Petra Tulpy v Kaufbeuren (oba při svých návštěvách vystoupili i na zasedání městských reprezentací), přichází nyní na řadu konkrétní jednání o znění dohody. Pracovní skupina městského zastupitelstva navštíví koncem května Kaufbeuren, kde se pokusí dohodnout konečné znění návrhu dohody tak, aby mohla být předložena ke schválení městskému zastupitelstvu.

Začátkem května navštívil Jablonec Msgre. Anton Otte, rodák z moravské obce Vidnava, jenž je duchovním rádcem německé organizace Ackermann-Gemeinde, která má již deset let pobočku i v Praze. „Ackermannova obec“ vznikla již v roce 1946 v poválečném Německu jako svépomocná organizace, která se zasazuje o odpuštění a smíření, v čemž spatřuje jedinou možnou cestu do společné budoucnosti. Duchovní a křesťanský rozměr hrály a hrají v její činnosti rozhodující roli. Především díky jejímu působení došlo postupem doby k navázání řady neformálních kontaktů mezi jednotlivci i organizacemi, které přispěly k uzdravení ran minulosti.

Návštěvy A. Otteho jsme využili k tomu, abychom se jej zeptali, co si myslí o vznikající dohodě mezi Jabloncem a Kaufbeuren: „Na úrovni deklarací mezi našimi zeměmi již proběhlo jak přiznání viny, tak prosby o odpuštění. Podobné dohody se zřídkakdy přijímají jednomyslně. Jde ale o jedinou správnou cestu. Uznání si zaslouží i to, získáte-li pro dohodu alespoň většinu. Dobré vztahy nemohou být jen otázkou nadšených jednotlivců. Nadšenec je sice schopen mnoho udělat, ale pokud jeho práce nemá odezvu na oficiálním stupni, unaví se. Při přípravě dohody se nemůže přehlížet minulost, ale rozhodující je naše naděje do budoucnosti. Naší snahou musí být dát věci minulosti do pořádku. Cílem je odstranění předsudků a stmelení lidí pro dobré a trvalé česko-německé sousedství uprostřed Evropy.“
zdroj: jablonecký měsíčník/červen 2009
Borek Tichý

17e_knezi.jpg 17e_starostove.jpg

Publikováno: Čtvrtek, 16.07. 2009 - 08:31:31 Od: leos
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora leos
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.76 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::