Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Úvodník FL: Nerozumnost
Člověk je neustále překvapován, co všechno ještě obsahují biblická čtení, o nichž si myslí, že je už zná zpaměti. V neděli 29. srpna jsem takto objevil další novou skutečnost, slovíčko, které jsem nedoceňoval. V Evangeliu svatého Marka (Mk 7,1–8.14–15.21–23) totiž v závěru zazní Ježíšovy věty: „Člověka nemůže poskvrnit nic, co do něho vchází zvenčí, ale co vychází z člověka, to ho poskvrňuje. Z nitra totiž, ze srdce lidí, vycházejí špatné myšlenky, smilství, krádeže, vraždy, cizoložství, lakota, zloba, lest, prostopášnost, závist, urážky, pýcha, nerozumnost.“
Nerozumnost, to poslední slovíčko z celkem třinácti špatností. Hned za pýchou. Postavena na podobnou významnost jako jiná zjevná zla: vraždy, cizoložství, krádež, ... Subjektivně je možné vytušit, že špatnosti či pohoršení způsobené nerozumností se mohou nejen vyrovnat, ale i přesáhnout špatnosti z jiných zlých příčin. V jiných překladech tohoto místa je místo pojmu „nerozumnost“ používá slovo „opovážlivost“. Opovážlivost je podle moudrých knih případ, kdy si je dotyčný člověk plně vědom své nerozumnosti, a přesto se dopouští onoho nemoudrého jednání. Tedy jakási nerozumnost na druhou.
Určitě není prostor zabývat se teorií rozhodování, v každé odbornosti je trochu jinačí. Všechno se zvažuje, bere v potaz: přínosy, klady, zápory, rizika, příležitosti atd. Včetně snahy o přidání „váhy“ jednotlivým kritériím. V mnoha případech se nerozumnost projevuje téměř totální absencí jakéhokoliv uvažování či snahou o získání rady. První nápad, který člověka napadne, skutečně nemusí být ten správný. První myšlenky často bývají o tom, co je pro mě výhodné, s čím budu mít nejméně práce. Samotná skutečnost, že člověk má v první chvíli dobrý úmysl, nemusí být zárukou dobrého výsledku. Každý z nás má asi v sobě malého či většího „manipulátora“, který ovlivňuje jeho rozhodování a s nímž je občas nutné bojovat. S malou nadsázkou praví moudrost, že „cesty do pekel jsou dlážděny dobrými úmysly“. V závažných věcech je dobré se poradit s odborníky. A může být opovážlivostí, pokud i přes opačné rady člověk zatvrzele trvá na svém, pokud k tomu nemá silné důvody.
Kdysi platilo, že aby bylo vše správné, musí být dobrý úmysl i výsledek. Pokud nebyl dobrý výsledek, byl zmařen i dobrý úmysl. Podle dnešního myšlení teologů špatný výsledek nemaří dobrý úmysl. To ale neznamená, že by o dobrý výsledek vůbec nešlo. Zaviněná neznalost při rozhodování je hřích jako každý jiný.
Jan Suchánek


Publikováno: Neděle, 03.10. 2021 - 22:33:43 Od: Vladka
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Vladka
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 1.46 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::