Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Úvodník FL: ŽIVOT S NEDOKONALOSTÍ
S nedokonalostí musíme žít celý život. Jednak s tou vlastní, ale i tou v našem okolí. Za nedokonalost můžeme považovat celou škálu lidského jednání či vlastností od menších či větších slabostí, menších či větších neschopností, neochoty připustit jiný názor či zatvrzelé opakování domnělé pravdy, neřešení všemožných povinností přesahující až do hříšného jednání a podobně. Právě při vědomí vlastní nedokonalosti bychom měli odpouštět nedokonalosti těch druhých, být velkorysí, milosrdní, odpouštějící. Jakékoli jednání toho druhého má většinou své důvody a ne vždy o všech důvodech a okolnostech dobře víme. Stav plné a všeobecné dokonalosti nikdy nenastane a s tím se musíme smířit. K našemu „štěstí“ nemůžeme dojít teprve až po dosažení „plné dokonalosti“.
Příkladem nám budiž Ježíšova „svatá“ či spíše v pravdě božská nekonečná trpělivost se svými učedníky, kteří při všem svém nadšení a obdivu Ježíše byli všechno jiné než dokonalí. I když pomineme jejich selhání či zradu v extrémních situacích, při bouři na Genezaretském jezeře či při Ježíšově umučení. Evangelia obsahují bezpočet jejich selhání v „obyčejných“ situacích. Vzpomeňme třeba, jak si už Ježíšovi učedníci hráli na ministry v budoucí židovské vládě, odháněli od Ježíše malé děti, hledající a potřebné lidi. Ježíš své učedníky trpělivě snášel, neodsuzoval, poučoval a napomínal, a to přímo „tváří v tvář“ (tedy nikoli, že by je někde v zákulisí před jinými lidmi pomlouval). Přitom je nikdy nepřestal milovat, vyučovat, přetvářet. Chápal své učedníky, dobře věděl, proč se občas chovají tak, jak se chovají. Ježíš si proto se svými učedníky taky hodně „protrpěl“. Nepřestal je ale mít rád. Neodsoudil je. Nevyhnal je od sebe a nevyměnil je za nějaké „dokonalejší“ učedníky. A nepřestal se za své učedníky modlit k svému Otci. Cena a hodnota jeho učedníků byla větší než jejich nedokonalosti. Ježíšovo božské milosrdenství je často překládáno synonymem „velkorysost“.
Snášení slabostí a nedokonalostí těch druhých může být tím dokonalým dobrovolným pokáním a postem. Nebo dokonce křížovou cestou. Skoro bych řekl, že to může být hodnotnější oběť a sebezápor než obvyklá postní omezení jídla, masa a televize. Občas si při nějakém rozhorlení nad nedokonalostí někoho druhého snažím uvědomit, kolik snášenlivosti už se mnou museli mít mí bližní v rodině, rodiče, spolupracovníci, přátelé a další.
Jan Suchánek

Publikováno: Pátek, 02.07. 2021 - 14:53:23 Od: Vladka
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Vladka
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.92 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::