Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Úvodník FL: TE DEUM
Asi týden před letošními Velikonocemi jsem si trochu neplánovaně a s velkým dojetím opětovně vyslechl jedno z nejznámějších děl našeho hudebního skladatele Antonína Dvořáka – Te Deum. Skladba byla zkomponována na zakázku konzervatoře v New Yorku, kam měl Antonín Dvořák následující školní rok nastoupit. Tedy dílo vzniklo ještě v Čechách, před odjezdem do Ameriky. Původně to měla být kantáta na oslavu 400 let od objevení Ameriky mořeplavcem Kryštofem Kolumbem a touto skladbou se měl Antonín Dvořák v New Yorku „uvést“. Protože zadavatel práce nestihl dodat včas slíbený text, změnil Antonín Dvořák po předchozí dohodě určení skladby a začal komponovat oslavný hymnus na textovou předlohu svatého Ambrože – Te Deum laudamus – Tebe, Bože, chválíme. Znám spoustu skladeb, mnohé i celý život, ale Dvořákovo Te Deum se mě osobně stále silně dotýká. Možná i proto, že jsem se za svých studentských let účastnil jeho provedení. Je zvláštní a současně krásné, že skrze hudbu či umění dokáže člověk vnímat a prožívat.
Je to česká hudba, která má pro mě svoji hloubku, šířku, duchovní vážnost, stupňující se radost, sílu, místy i hravost a v závěru až rozpustilost. Mohutný nástup sólových tympánů – bubnů hned v úvodu skladby byl v hudebních komentářích označován za „liturgicky neobvyklý“, „téměř barbarský a světský“ a za sebe bych dodal „až surově vojenský“, ale každopádně tam patří. Posluchač se může cítit maličký před Božím majestátem a současně středem Boží lásky. Člověk není nahodilostí v nepřehlednosti světa. Bůh zde promluvil skrze svého skladatele Antonína Dvořáka, když mu dal schopnost složit takovou skladbu. Není to monumentální dílo, spíše meditativní, přitom vlastně jednoduché a silně působivé. Sbory se střídají a doplňují s výkony sólistů za doprovodu orchestru a všichni chválí a velebí Boha za vše, co Bůh udělal pro člověka.
Význam latinského textu hymnu Te Deum laudamus buď posluchač zná, či jej aspoň částečně tuší z českých překladů a parafrází. Univerzální církevní latina umožňuje provedení a pochopení latinských veršů v Čechách stejně jako v Americe a potvrzuje jednoznačné zacílení skladby. Člověk naštěstí nemusí být vystudovaným odborníkem na umění či hudbu, aby dokázal vnímat krásu a velikost. Spíše k tomu potřebuje čas, pokoru a touhu po pravdě.
Jan Suchánek


Publikováno: Neděle, 02.05. 2021 - 15:04:11 Od: Vladka
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Vladka
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.94 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::