Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Úvodník FL: Plné pochopení
Říká se, že ďábel je skryt v detailu. I ty nejlepší úmysly mohou být pokaženy či dokonce zvráceny na ruby (a to  záměrně či neúmyslně), pokud není vše domyšleno a dopracováno až do konce, do těch nejmenších detailů. Věci, které zdálky vidíme jako jasné a jednoduché, se při větším přiblížení stávají nejasnými, komplikovanými, náročnými na pochopení i vysvětlení. Zpravidla jen ten, kdo se musí do dané oblasti zhluboka ponořit, protože ji potřebuje aplikovat, musí ji plně pochopit a poznat všechna různá zákoutí. A to po svém způsobu, vlastními slovy. Většinou takové „ponoření“ představuje delší časovou námahu, studium, dotazy, přemýšlení. Bláhové jsou různé „knížecí rady“, že „to přece není žádný problém“. 
Plné pochopení předpokládá, že člověk je nejprve schopen vysvětlit určitou věc sám sobě, což je nezbytný první krok. Dalším stupněm může být schopnost vysvětlit tuto věc někomu, kdo má zájem a snahu daný problém pochopit a má   k nám důvěru a předporozumění. Horší je snažit se toto vysvětlit někomu, kdo se v dané věci orientuje, ale má na věc jiný názor, či dokonce disponuje určitou rozhodovací autoritou. Tedy kdo se chce přít s odborníkem, musí problematiku  skutečně ovládat do velké hloubky. Navíc musí mít schopnost porozumění a pochopení svého oponenta a k tomu ještě dobré vyjadřovací i přesvědčovací schopnosti.
Kdo se chce plně soustředit na určitou věc (nemusí to být jen práce, třeba i studium), musí zapomenout všechny nesouvisející věci. Tedy neřešit více záležitostí současně, neskákat z problému do problému, jakkoli je to někdy nutné; takové skákání bývá většinou zdrojem nemála chyb či nepochopení. Odborníci a lidé, kteří byli a jsou druhými  v mnoha oborech považováni za úspěšné, říkají, že v potřebnou chvíli zapomněli nejen na všechny vedlejší myšlenky, ale i na vidinu úspěchu, zvýšení platu, složení zkoušky, ... a plně se ponořili do svého problému. Často v dnešní uspěchané době chybí mnoha lidem schopnost soustředit se na cokoli.
Schopnost soustředění se na aktuální okamžik je vůbec jednou z duchovních rad, nemá smysl stále se vracet do minulosti, tu už nezměníme, ani žít budoucností, ta ještě nenastala. Schopnost plně se koncentrovat v danou chvíli na jedinou věc, problém, úkol, člověka, patří k velkým darům, na nichž ovšem může každý sám zapracovat. Plnění pracovních a jiných povinností i využívání přijatých hřiven je součástí našich povinností i před Bohem.
Jan SuchánekPublikováno: Sobota, 30.01. 2021 - 15:20:34 Od: Vladka
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Vladka
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.73 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::