Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Bude: Koncert 200 let evangelíků v Jablonci
Sledujte v neděli 28. června 2020 od 19 hodin online přenos koncertu k 200. výročí první evangelické bohoslužby na katolické faře v Jablonci nad Nisou. V kostele Dr. K. Farského Církve československé husitské zahraje speciální program z děl staré i novější evangelické i katolické hudební tvorby Jiřina Dvořáková Marešová na pozitiv a varhany a Miloslav Študent na arciloutnu. Koncert je prvním krokem v oslavách vzácného ekumenického jubilea a virtuálně nás spojí s přáteli z evangelické církve v Kaufbeuren.
Přenos můžete sledovat na internetu ze stránky: https://youtu.be/yia21bQ6_5A
Videozdravice evangelíků z Kaufbeuren do Jablonce nad Nisou: https://api.silberstern.net/vod/ondemand.php?id=105-5-11665
(video obsahuje i překlad do češtiny, ve spodní části videa jsou umístěny české titulky)


200 let evangelíků v Jablonci nad Nisou 1820-2020

Tisková zpráva

18. 6. 2020, Jablonec nad Nisou


Výročí 200 let od první evangelické bohoslužby v Jablonci připomene společný mezinárodní projekt podpořený Česko-německým fondem budoucnosti. Výročí je zajímavou připomínkou nejen samotné historické události, ale i ukázkou kosmopolitního života v tehdejším Jablonci. Zásahem známých skutečností ho letos místo mezinárodního setkání připomene varhanní koncert přenášený online.

Jablonec před 200 lety byl vzkvétajícím městysem. Patřil k panství osvíceného Franze Zachariase von Römisch, který podporoval příchod nových řemeslníků soukenického řemesla ze Saska a Lužice. Byli to převážně evangelíci a díky jeho otevřenému přístupu k nové konfesi se v převážně katolickém Jablonci začala formovat početnější skupina tohoto vyznání. O nově vznikající obec se začal starat senior evangelické obce v krkonošské obci Křížlice Johann Molnár. „Hledal se prostor pro první evangelickou bohoslužbu a po několika odmítnutích našli porozumění u katolického faráře z Krásné, který měl v té době vzhledem k vážné nemoci známého jabloneckého faráře Ultsche v péči také jablonecké věřící,“ vysvětluje Borek Tichý, organizátor projektu. A tak se první evangelická bohoslužba v Jablonci uskutečnila 29. června na svátek svatých Petra a Pavla v jídelně tehdejší jablonecké fary, nyní Domu Jany a Josefa V. Scheybalových. Od tohoto data začala již oficiálně vznikat jablonecká evangelická obec, která se postupem doby stala tak významnou, že zde v předválečném období sídlil i tzv. Kirchenpresident, tedy jakýsi „hlavní představený“ německojazyčných evangelíků na území Československé republiky. Přestože si evangelická obec v Jablonci datum dlouho připomínala, výměnou obyvatelstva po druhé světové válce zmizelo povědomí o tak pozitivní a výjimečné historické události. K jejímu „znovuobjevení“ po roce 1989 přispěly badatelské práce archiváře Jana Kašpara a Jany Mezerové, spoluautorky publikace Otcové města Jablonce. „I v katolických kruzích byla tato první bohoslužba vnímána velmi pozitivně, jak o tom svědčí ve své kronice katolický kaplan Josef Ressel. Jistě v úspěchu této konfesně delikátní události hrála roli nejen přízeň vrchnosti, ale i dobré osobní vztahy organizátorů, ať již byli z jakékoliv církve či úřadu,“ dodává jablonecký římskokatolický děkan Oldřich Kolář.

Společný projekt evangelíků a katolíků z Jablonce i partnerského města Kaufbeuren v Bavorsku, kde po válce našlo nový domov mnoho obyvatel Jablonce, plánoval především společné setkání spojené s výletem po stopách historie a koncertem duchovní hudby v autentických prostorách. Epidemiologická situace však plány změnila a setkání muselo být přesunuto na další rok. „Chtěli jsme však zachovat připomínku historické události v reálném čase, co nejblíže k datu konání první evangelické bohoslužby,“ říká Ondřej Titěra, farář jabloneckého sboru Českobratrské církve evangelické. „Díky vstřícnosti fondu i umělců se nám podařilo domluvit konání koncertu duchovní hudby, který bude přenášen online a virtuálně se ho tak zúčastní i přátelé v Kaufbeuren,“ dodává farář Titěra. Koncert se uskuteční v neděli 28. června od 19 hodin v kostele Dr. Farského, původně vybudovaném evangelíky. V podání varhanistky Jiřiny Dvořákové Marešové a arciloutnisty Miloslava Študenta zazní hudební díla spojená s evangelickou i katolickou tradicí. Koncert bude zdarma přístupný na webových stránkách partnerů projektu:

https://www.dreifaltigkeitskirche-kaufbeuren.de/

http://jablonec.evangnet.cz/

http://www.farnostjablonec.cz

https://www.jablonec.online/

Vstup do online světa bereme jako příležitost, jak oslovit nové zájemce,“ vysvětluje Borek Tichý. Organizátoři si od nové platformy slibují další příležitost jak informace rozšířit třeba i mezi mladší generace. „Budeme rádi, když se k projektu přidají další zájemci o ekumenická setkání i o historii našich měst a zláká je to třeba k osobní účasti příští rok,“ zve farář Titěra. Na projektu 1820-2020 – 200 let evangelíků v Jablonci nad Nisou spolupracují Českobratrská církev evangelická, Evang.-Luth. Pfarrgemeinde Dreifaltigkeitskirche Kaufbeuren a Římskokatolická církev děkanství Jablonec nad Nisou.


Mgr. Petra Handlířová, 777183127

Ing. Borek Tichý, 602150818


Publikováno: Sobota, 27.06. 2020 - 09:54:27 Od: Jenda
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Jenda
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.79 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::