Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Historie farnosti: P. Antonín Bratršovský
stepanp nám odeslal(a) následující článek: "

Narodil se 29. března 1934 ve Velké Losenici na Vysočině.
V roce 1953 v Novém Městě na Moravě vystudoval gymnázium. V roce 1956 byl promován na učitele českého a ruského jazyka. Pět let působil jako učitel na základní škole v Souši u Mostu. V roce 1961 byl přijat do semináře a na bohosloveckou fakultu, kterou v roce 1966 úspěšně dokončil. V témže roce 24. června byl v katedrále sv. ? těpána vysvěcen na kněze biskupem ThDr. Františkem Tomáškem - administrátorem pražské arcidiecéze.
Jeho prvním působištěm byly Litoměřice, kde působil jako vikarista u katedrály a zárove?? na konzistoři. Od 1. února 1968 byla pak jeho působištěm Libu?? a okolí v okr. Jičín. V roce 1975 mu hrozilo odnětí tzv. státního souhlasu, avšak po jednáních kapitulní konzistoře se státními úřady byl nakonec pouze přeložen do farnosti Horní Tanvald a okolí, kde působil do roku 1990. K 1. říjnu 1990 byl ustaven děkanem ve farnosti Jablonec nad Nisou a okolí, kde působil až do své smrti dne 16. května 2006.

V posledních letech byl členem Kněžské rady litoměřické diecéze a členem Sboru konzultorů, zárove?? byl biskupským vikářem pro církevní školství a také sekretářem libereckého vikariátu.

Po celý svůj kněžský život věrně a radostně plnil své kněžské poslání, vždy mu velice ležela na srdci péče o nová kněžská povolání a o dobré křesťanské rodiny. Ve svém životě nikdy nikoho nevylučoval, měl vždy vhodné a osobní slovo pro každého, kdo za ním přišel. Vytvářel kolem sebe živé společenství všech věkových i profesních kategorií. Navštěvovali ho vysokoškolští studenti a další věřící z celé České republiky. Dokázal motivovat své farníky, aby se ujímali různých rolí podle svých schopností a talentů.
Jeho radostnou činností byla také každotýdenní návštěva věznice v Rýnovicích, kde trpělivě vedl vězně k vnitřnímu obrácení. Od dob svého působení v Tanvaldu též několikrát týdně sloužil mše svatou a zpovídal sestry na Horním Maxově a staral se o jejich svěřence v ústavu. Pravidelně též slavil Eucharistii v jablonecké nemocniční kapli a v domově důchodců v Jabloneckých Pasekách, kde připravil mnoho lidí na setkání s Kristem.
Všude, kde působil, se snažil jednotlivé kostely opravit, aby tak zazářily ve své plné kráse a zárove?? je otevřel pravidelným bohoslužbám.

Mezi jeho velké počiny patří spoluzaložení Základní katolické školy v Jablonci nad Nisou. Stál u zrodu diecézního časopisu Zdislava a jabloneckého Farního dopisu. Inicioval založení ministrantského časopisu Tarsicius, který vycházel nejdříve pro litoměřickou diecézi. Díky jeho velké osobní iniciativě se časopis rozšířil do celé republiky a stál se oblíbeným čtením malých i velkých služebníků u oltáře Kristova. Také se podílel na založení nového časopisu IN!, který je určen pro děvčata, a který si našel cestu po celé republice. Velice rád též připravoval přílohu Acta curiae (oběžník biskupství) Pastorační střípky, kde vždy ve svém úvodu povzbuzoval kněze v práci na vinici Páně a dále jim předložil možná nedělní a slavnostní kázání, které sám vybíral z různých zdrojů. Díky jeho iniciativě byl několikrát vydán katolický katechismus Život z víry.

Jistě že každý, kdo jsme jej poznali, má vlastní vzpomínky na něj. Jsme vděční, že jsme mezi sebou mohli mít tak obětavého a laskavého kněze Uchovejme v srdci všechny krásné zážitky s ním a modleme se za spásu jeho nesmrtelné duše.

"
Publikováno: Pondělí, 10.09. 2007 - 17:15:05 Od: stepan
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora stepan
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.63
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není moľné vloľit komentář.
Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.77 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::