Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Historie farnosti: PŘEDVÁLEČNÁ SVĚCENÍ KNĚŽÍ V JABLONCI
Kněžské svěcení prováděné mimo biskupský kostel – katedrálu – je mimořádný svátek a pocta pro příslušnou farnost. V biskupském archivu se díky aktivitě našeho farníka Ing. Karla Vogta a vstřícnosti biskupského archiváře Mgr. Martina Baruse našly záznamy ze 30. let, potvrzující, že první a dosud jediné kněžské svěcení se konalo v Jablonci nad Nisou 29. června 1933. (Z toho plyne, že svěcení Víta Machka v sobotu 2. dubna 2016 je teprve druhá slavnost tohoto druhu v historii kostela.) Šlo dokonce o svěcení dvojité. Svátost kněžství přijali Erich Goldammer, nar. 20. 6. 1909 v Jablonci n. N., a Alfred Seidel, nar. 11. 7. 1909 ve Mšeně. Nejedná se vlastně o tak dávnou minulost, protože pan inženýr Vogt jako mšenský starousedlík P. Seidela osobně znal. 
Ve večerním vydání novin Gablonzer Tagblatt ze dne svěcení vyšel tehdy pod názvem Kněžské svěcení v Jablonci článek tohoto znění:
Dnes dopoledne v 10.00 hod. se konalo v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou kněžské svěcení pánů Ericha Goldammera a Alfreda Seidela. Svěcení se na oproti zvyku nekonalo v biskupském kostele v Litoměřicích. Biskup Dr. Anton Weber z Litoměřic, který svěcení vedl, dorazil do Jablonce již včera večer. Kostel, přeplněný dlouho před začátkem slavnosti (mnozí čekali již od šesti hodin ráno), byl vyzdoben jedlovou zelení. V 10.00 hod byl biskup společně s kněžskými kandidáty a četnými kněžími veden ve slavnostním průvodu z budovy děkanství do kostela, kde obřady začaly. Po skončení svěcení byli nově vysvěcení kněží opět ve slavnostním průvodu odvedení na děkanství. 
Následkem silné tlačenice v kostele došlo k četným případům nevolnosti, takže skupina samaritánů dobrovolného hasičského sboru pod vedením Dr. Rückera, která před kostelem postavila stan, musela v šedesáti pěti případech poskytnout první pomoc.
Na svěcení se připravoval samozřejmě i tehdejší chrámový pěvecký sbor. Jeho členové byli ještě den před svěcením veřejně nabádáni v ranním vydání novin Gablonzer Tagblatt: Dnes ve středu 28. června večer se ve 20.15 hod konají poslední zkoušky chrámového sboru v kostele sv. Anny k příležitosti svěcení kněží. Je to poslední zkouška. Všechny členy naléhavě vyzýváme, aby přišli včas!
Dalším předválečným místním bohoslovcem byl Franz Mizera, nar. 14. 10. 1913 v Nové Vsi nad Nisou. Ten ale nebyl svěcen v Jablonci, nýbrž v litoměřické katedrále (29. 6. 1938). Nicméně primici v Jablonci nejspíše měl. Kněžská svěcení mimo katedrálu se konala častěji právě za episkopátu biskupa Webera (např. Libáň, Sobotka, Filipov). 
Borek Tichý a Karel Vogt


Publikováno: Pátek, 01.04. 2016 - 22:43:03 Od: Borek
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora Borek
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 1.20 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::