Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou  
•   Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •
Nabídka
· Bohoslužby
· Bude
· Bylo

· Oznámení
· Archiv
· Úvodník FL
· Poděkování

· Letní tábory
· Pronájem prostor

· Úmysly
· Historie farnosti
· Verze k tisku

· Fotogalerie
· Soubory ke stažení

· Smíření

· Kontakty a účty
Hledat


Pokročilé vyhledávání
Historie farnosti: Ježíšovo Srdce

Když naši předkové přemýšleli, komu zasvětit nový kostel v Jablonci nad Nisou, tak se ve veřejném hlasování rozhodli pro tajemství Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Tato jejich volba je tedy i pro nás závazkem, abychom ji hlouběji poznávali a prožívali.

V církvi (jak na východě, tak na západě) se postupně s rozvojem teologie rozvíjela i zbožnost a různé formy úcty. Postupně tak krystalizovala i úcta k Srdci Páně, o kterou se zasloužilo mnoho svatých (Bonaventura, Albert Veliký, Gertruda, Kateřina Sienská, Petr Kanisius). Ovšem na prvním místě je potřeba jmenovat sv. Markétu Marii Alacoque. Té se dostalo roku 1675 v klášteře v Paray-le-Monial (nedaleko Cluny a Taizé) zjevení Pána Ježíše - tato scéna je zachycena v našem děkanském chrámu na okenní vitráži vpravo od svatostánku, který ji vyzval k šíření této úcty s příslibem hojného požehnání pro místa, kde bude obraz Srdce Páně uctíván. Zárove?? se na základě tohoto zjevení rozšířila praxe tzv. devíti prvních pátků, které jsou spojeny s mnoha přísliby, zvláště s příslibem šťastné smrti. Jde o přijetí svátosti smíření a sv. přijímání na smír všem urážkám Spasitele. Úcta se nejprve rozšířila ve Francii a Polsku, ale pak i dále, až ji papež blahoslavený Pius IX. v roce 1856 zavedl pro celou církev. A tehdejší litoměřický biskup Augustin Hille naši diecézi Srdci Páně slavnostně zasvětil.

Snad v každém národě je srdce symbolem středu lidské osobnosti. Uctívat Ježíšovo Srdce znamená obracet se k nejniternějšímu středu osoby Spasitele, k jeho lásce k nám. Probodené srdce ovinuté trním s plamenem a křížem symbolizuje Ježíšovu nepodmíněnou lásku k člověku, neboť jen z této lásky se stal člověkem, aby nás vyvedl z otroctví hříchu ke svobodě Božího království. V tomto Srdci však nectíme jen onu božskou lásku druhé osoby Nejsvětější Trojice, ale také pravé lidské srdce Pána Ježíše - člověka. Tedy srdce plné oné horoucí lásky obohacující lidskou vůli Kristovu. Je to také srdce plné citů. Jde tedy o krásnou úctu, která ukazuje Krista nejen v jeho božství, ale také nejintimnější část jeho lidství. A rána na jeho Srdci nám připomíná: "Kristus nás miloval a zcela vydal sebe za nás jako dar v oběť, vůni Bohu velmi příjemnou" (Ef 5,1). Svatý ??ehoř Veliký nás pak vyzývá: "Uč se znát Srdce Boží ve slovech Božích, abys s planoucí horlivostí dychtil po Věčném!"

Publikováno: Středa, 04.06. 2008 - 21:03:51 Od: leos
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Daląí články od autora leos
Nebezpečná osoba

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
©patné

Moľnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není moľné vloľit komentář.
Přihlášení do administrace
Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
Horní náměstí­ 12 466 01 Jablonec nad Nisou
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.70 sekund
:: fisubsilver shadow phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by coldblooded (www.nukemods.com) ::