Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou

Aby se nám nic nestalo ...
Datum: Neděle, 31.10. 2021 - 17:43:07
Téma:


Více úvah jsem už četl na toto téma: „hlavně, aby se nám Bože nic zlého, nic nepříjemného, bolestivého nestalo“. Obava a ochrana před zlem, válkami, nemocemi, strádáním je lidsky naprosto pochopitelná. Zvláště matky se pochopitelně bojí o své děti (někdy i manžely). Není jednoduché, aby dítě přes všechny nástrahy světa dospělo. Ta prosba nemusí být v našich myšlenkách takto pregnantně vyjádřena, ale přesto tam mnohdy ve skrytosti je.

Asi jednou, tváří v tvář věčnosti, poslednímu soudu, zpětnému pohledu na život a vidění všech skutků i zanedbaných možností konat dobro, bude skutečnost, že jsme prožili život bez vnějších nepříjemností, jistě bezpředmětná. Žít život v trvalé preventivní opatrnosti, nepouštět se do akcí, u nichž je i minimální riziko nebezpečí, tedy sedět doma za pecí či před televizí, znamená spíše svůj život zmařit, než prožít a naplnit. Ani Ježíš se v Getsemanské zahradě nemodlil: „Otče, hlavně ať se mi nic zlého nestane!“ Ježíšova modlitba byla zakončena „ať se stane Tvá vůle“.

Je jasné, že když se člověk ocitne v nějaké rizikové situaci, tak mu nic jiného ani nezbývá, než aby dělal rizikové věci, byl odvážný, kreativní a bojoval. Kolik lidí během válek nebo okupací bojovalo za svou zemi proti nepříteli, dobrovolně na frontě, doma v odboji. Vděčíme jim za svobodu. Riskovali nejen svůj život, ale i životy svých bližních. Kolik lidí v kriminálech nezapřelo svoji víru, nepodepsalo spolupráci, nezradilo a neudalo své spolupracovníky. Každé zastání se bližního, zastání se pravdy proti mocnějšímu bylo, je a bude rizikové.

A je jasné, že se člověk nemá zbytečně pouštět do situací, kdy se zbytečně vystavuje nebezpečí. Naopak se má ale všemi způsoby i vnitřně a tělesně posilovat, odborně vzdělávat, utužovat, motivovat, udržovat v kondici, pečovat o své zdraví (i dodržovat životosprávu), aby v situacích, kdy to bude třeba, se mohl zapojit, pomoci, zastat se potřebného, bojovat a dokonce se i obětovat. Podobenství o (ne)využitých hřivnách nám budiž povzbuzením. Je něco mnohem cennějšího než lidský život. Nemálo křesťanů prvních století i středověku mělo přání zakončit své pozemské putování mučednickou smrtí pro Ježíše.

Jan SuchánekTento článek najdete na webu Římskokatolická farnost děkanství Jablonec nad Nisou
http://www.farnostjablonec.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.farnostjablonec.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2681